Lymfatická masážLymfatická masáž, je jemná masážní technika, jejímž cílem je zlepšení kvality lymfatického oběhu a urychlení odtoku lymfy z podkoží zpět do krevního oběhu. Krevní oběh nese nečistoty a toxické látky do čistících orgánů jako jsou např. ledviny, játra, plíce (plynný odpad) které tyto látky z těla vyloučí přirozenými cestami.

Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tělo zadržuje vodu. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. Tato lymfatická masáž se provádí jemnou a přesně určenou technikou. Manuální lymfodrenáž odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven. Tato metoda je přirozená a lékařsky zdůvodněná. Je nejen účelná, ale navíc velice příjemná a relaxační.

Co je to lymfatický systém?

Lymfatický systém je "detoxikační" systém našeho těla. Skládá se ze sítě mízovodů, které v podstatě kopírují cévní systém, ale na rozdíl od něj nemá vlastní pumpu (srdce). Pohyb mízy je zajištěn pomocí svalů, dýchání a pulsování cévního systému. Míza před přechodem do cévního řečiště prochází skrz mízní uzliny, kde je filtrována a obohacena o lymfocyty, které v uzlinách zajišťují imunobiologickou funkci lymfatického systému. Lymfatický systém je proto hlavním faktorem obranyschopnosti organismu a jako takový má obrovský podíl na velké většině nemocí dnešní doby.

Jak poznáte, že je váš lymfatický systém oslaben?

Zátěž lymfatického systému se může zpočátku projevovat únavou nohou, později celého těla, otékáním kotníků, hlavně večer a po velké námaze, otoky celých končetin, později otoky v břiše, často přisuzovaným otylosti, otoky očních víček, uzlin pod očima (váčky), mízních uzlin, dechovými potížemi bez zřejmé vnější příčiny, sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě vznikem nádorových onemocnění.

Kolik masáží je třeba?

Počet lymfodrenáží je individuální podle dané problematiky a schopností těla regenerovat. Ženám je doporučováno lymfodrenáž podstoupit minimálně 2 x do roka s 10 návštěvami. Po této kůře není vůbec od věci chodit na takzvané udržovací kůry jednou za 3 až 4 týdny. Jednorázová lymfatická masáž, tedy jedna návštěva, se bohužel míjí s požadovaným účinkem a nenaplní Vaše očekávání. Na masáž je dobré mít spodní prádlo pokud možno bez gumičky nebo s nějakou volnou! Mohla by totiž škrtit uzliny, které uvolňujeme a které jsou důležité pro správný chod celého oběhu.

Jak se chovat po lymfodrenáži?

Pro zvýšení účinnosti lymfatické masáže je důležité dodržovat některé zásady. Nejdůležitější z nich je dostatečný přísun tekutin (během samotné lymfatické masáže Vám nabídnu lymfatický čaj - tedy bylinný čaj zesilující účinek masáže). V den masáže je skvělé mít dostatek pohybu, protože činnost svalů zajištuje pohyb lymfy a tím se samozřejmě účinek zvyšuje! Rovněž je dobré vyvarovat se pití alkoholu, kávy a kouření. Je to proto, aby se ulehčilo čistícím orgánům (jako jsou například ledviny a játra), při odbourávání uvolněných odpadních látek a solí. Zdravá životospráva při absolvování lymfatické masáže je základem pro dosažení výborných výsledků, které lymfatická masáž nabízí.

Lymfatická masáž - Indikace - Kosmetické účinky:

Odstraňuje celulitidu Zeštíhluje a zmenšuje obvod stehen a nohou Zlepšuje vzhled pokožky celého těla, omlazuje pokožku Zpevňuje podkoží, dochází k redukci objemu těla Modeluje postavu

Lymfatická masáž - Léčebné účinky:

Zmírňuje otoky nohou, působí proti tzv. "těžkým nohám" Preventivně působí proti vzniku křečových žil a otoků, léčí již vzniklé Upravuje otoky po operacích Upravuje žilní nedostatečnost Zlepšuje tok lymfy, podporuje detoxikaci organismu Regeneruje organismus Prokrvuje pokožku Skvěle relaxuje unavené nohy, vhodné pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání, i pro ty, kteří jsou "celý den na nohou" Zvyšuje imunitní systém Zmírňuje migrenózní stavy

Lymfatická masáž - Kontraindikace:

infekční a bakteriální onemocnění
horečnaté stavy
nádorová onemocnění
kožní vyrážky
křečové žíly
těhotenství
hyperfunkce štítné žlázy
astma
srdeční arytmie